• 1zzz

  jagodzin.pl

 • 2

  Strona poświęcona miejscowości Jagodzini.

 • 3

  jagodzin.pl

 • 4

  Strona poświęcona miejscowości Jagodzini.

Copyright 2019 - Custom text here

W ubiegłą sobotę, druhowie OSP Jagodzin podsumowali jak najbardziej udany 2018 rok. To był bardzo wymagający okres, szczególnie z powodu prawie trzykrotnie większej ilości interwencji w stosunku do roku ubiegłego. Strażacy z Jagodzina, 60-krotnie wyjeżdżali do działań ratowniczo-gaśniczych, w tym aż 14-krotnie dwoma zastępami bojowymi oraz raz trzema zastępami. 6-krotnie działali także, poza obszarem Gminy i Miasta Węgliniec.

Walne zebranie sprawozdawcze zostało rozpoczęte uroczystym ślubowaniem nowych druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy jednostce. Następnie przyszli strażacy zostali nagrodzeni, za ciężką pracę i wzorową reprezentację jednostki.

W 2018 roku jednostce udało się pozyskać sporo nowego sprzętu, między innymi Motopompę Tohatsu VE1500, Drabinę Ratowniczą ZS2100/3 o długości całkowitej 10 metrów, Defibrylator AED Philips HearStart FRx, Zbiornik 2500l na wodę z rękawem oraz drobniejsze wyposażenie i dużą ilość odcinków tłocznych.

Aktualnie jednostka liczy 36 strażaków uprawnionych do uczestnictwa w działaniach ratowniczo-gaśniczych, w tym aż 10 kierowców, posiadających uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych oraz pojazdów uprzywilejowanych. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 15 członków, którzy w 2018 roku odnieśli spore sukcesy.  W konkursie na najlepszą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w kraju, zajęli 12 miejsce. Zwyciężali między innymi w Niemiecko-Polskich Zawodach Strażackich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Kodersdorfie, Mistrzostwach Gminy Węgliniec w Tenisie Stołowym w Czerwonej Wodzie.  W swoich szeregach mają także Wicemistrza Powiatu Zgorzeleckiego w  Otwartym Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Druhowie wygrywali również szkolne i gminne eliminacje.

Jednostka odpowiada za organizację Regionalnych Mistrzostw "Złotego Głuszca" w Piłce Siatkowej.  W tym roku w rozgrywkach wzięło udział 5 drużyn gromadzących ponad 30 siatkarzy. Druhowie w swoich progach gościli między innymi Hufce Harcerskie oraz Młodzież z Ukrainy organizując warsztaty szkoleniowe oraz pokazy sprzętu.

Do najtrudniejszych działań w ubiegłym roku należały m.in.  pożar na terenie Nadleśnictwa Węgliniec - Leśnictwa Krucze Gniazdo, gdzie trzy zastępy OSP Jagodzin walczyły łącznie ponad 20 godzin z rozległym pożarem lasu oraz pożar na terenie zakładu Unirubber w Zielonce, który był pierwszym w historii, gdy OSP Jagodzin do działań wyjechała dwoma, pełnymi obsady, wozami bojowymi.

Zgromadzeni goście oraz druhowie byli pod wrażeniem odniesionych osiągnięć w 2018 roku. W trakcie uroczystości, zostało wręczone także podziękowanie za wspaniałą i pełną sukcesów, dotychczasową współpracę z Burmistrzem minionej kadencji Stanisławem Mikołajczykiem.

Nasze walne zebranie sprawozdawcze nie mogło się odbyć bez pomocy niezawodnych Pań ze Stowarzyszenia "Moja Wieś Jagodzin", Rady Sołeckiej Sołectwa Jagodzin oraz Grupy Odnowy Wsi. Podziękowania kierujemy również Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Węglińcu, Bogdanowi Walczakowi.

W uroczystościach uczestniczyli:

 • Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Artur Bieliński
 • Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec, Mariusz Wieczorek
 • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej   w Zgorzelcu Starszy Kapitan Artur Czułajewski
 • Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgorzeleckiego,  Szymon Mikołajczyk
 • Przewodniczący Rady Miejskiej Węglińca, Wiesław Piechota
 • Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu - Waldemar Błauciak
 • Radna Rady Miejskiej Węglińca, Bogumiła Glonek
 • Sołtys Sołectwa Jagodzin, Zbigniew Zawadzki
 • Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec minionej kadencji, Stanisław Mikołajczyk
 • Weterani pożarnictwa związanego z Jagodzinem
 • Mieszkańcy oraz rodzice druhów MDP