• 1zzz

  jagodzin.pl

 • 2

  Strona poświęcona miejscowości Jagodzini.

 • 3

  jagodzin.pl

 • 4

  Strona poświęcona miejscowości Jagodzini.

Copyright 2019 - Custom text here

"Це було дуже приємно"

W dniach od 7 do 14 września 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich i Bohaterów 37 P.P. 7 Dywizji II Armii Wojska Polskiego w Ruszowie gościła u siebie 19-osobową delegację uczniów i nauczycieli ze Szkoły Ogólnooświatowej w Jezierzanach na Ukrainie. Wspólnie z naszymi uczniami realizowali projekt „Haft Podolski dla Izby Podolskiej”. Program pobytu był bardzo napięty. Staraliśmy się, by razem z naszymi uczniami, zobaczyli miejsca wszystkim nam bliskie, ważne i ciekawe.

Byliśmy z nimi razem: w Węglińcu: na „Święcie Grzybów”, gdzie między innymi wzięli udział w Paradzie Grzybowej oraz dali krótki koncert; w Urzędzie Gminy i Miasta Węgliniec na spotkaniu z władzami Gminy Węgliniec, gdzie przygotowano dla nas poczęstunek, dużo pamiątek oraz prezentację multimedialną o naszej gminie, a także podpisaliśmy Porozumienie o współpracy; w Szkole Podstawowej w Czerwonej Wodzie (wspólne śpiewanie); w Bolesławcu- zwiedzaliśmy miasto i korzystaliśmy z basenu; w Zgorzelcu i Goerlitz- zwiedzanie; w Kopalni Turów i w Stalagu w Zgorzelcu; w Osiecznicy na basenie i oczywiście w Izbie Podolskiej w Węglińcu. Dodatkowo zaprosili nas do siebie mieszkańcy Jagodzina (Burmistrz, Sołtys, Stowarzyszenie „Moja wieś Jagodzin”, OSP Jagodzin), gdzie przygotowano dla nas wyśmienity poczęstunek i szereg atrakcji, m.in. wizyta w OSP, wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek. Uczestniczyliśmy wspólnie w Dniu Sportu, zorganizowanym na Boisku ORLIK oraz bawiliśmy się na dyskotece szkolnej. Gościliśmy również w Nadleśnictwie Ruszów, gdzie przygotowano dla nas piękną prelekcję o faunie i florze Borów Dolnośląskich oraz poczęstunek. W międzyczasie wspólnie wyszywaliśmy haftem podolskim, a wytwory naszej pracy oraz dary przywiezione z Podola przekazaliśmy uroczyście do Izby Podolskiej w Węglińcu, gdzie także przyjęto nas wspaniałym poczęstunkiem (władze Stowarzyszenia „Kresy w pamięci”).

Nasi goście mieszkali u rodzin w Ruszowie, a także w Piasecznej i Ołoboku- przeważnie u uczniów, z którymi realizowali projekt. Jednak część rodzin, zupełnie nie związana z naszą szkołą, przyjęła ich u siebie. Wszystkie rodziny zapewniły naszym gościom noclegi i wyżywienie, wiele dodatkowych atrakcji oraz prezenty.

Ich przyjazd, pobyt i liczne wycieczki były możliwe dzięki środkom finansowym uzyskanym
od władz Gminy Węgliniec (transport z Ukrainy i z powrotem) i od sponsorów (wyjazdy, wstępy, poczęstunek) oraz pomocy i środków finansowych: rodzin, które przyjęły naszych gości pod swój dach (Zięba, Jakimiuk, Krzan, Kozakiewicz, Matuszak, Jurczak, Górniak, Koza, Kowalczyk, Zdon, Petrunio, Droś, Tyrakowski, Kowal, Szczepaniak); Państwa Sylwii i Stanisława Mikołajczyków (dar finansowy: organizacja wizyty w Jagodzinie oraz pamiątki i dary dla naszych gości) ; Pana Mariusza Wieczorka (wizyta w Kopalni Turów); Pana Jakuba Sochonia (wizyta w Stalagu); Państwa Barbary i Zdzisława Sobków (Feryster- dar finansowy); Pana Mariusza Jędrzejczaka (Nadleśnictwo Pieńsk- dar finansowy); Pana Wiesława Piechoty (Nadleśnictwo Węgliniec- dar finansowy); Pana Edwarda Koszałki (Nadleśnictwo Wymiarki- dar finansowy); Pana Wojciecha Moskaluka (Nadleśnictwo Świętoszów- dar finansowy); Pana Jana Feduszczaka (BS Iłowa- dar finansowy);Pana Jarosława Podyma (Chata Polska: dar rzeczowy- paczki z napojami i słodyczami);  Pana Jana Tchórzewskiego (dar finansowy); Pana Mariusza Móla (dar finansowy); Pani Ewy Kozakiewicz (dar rzeczowy- kordonki, igły i materiały do wyszywania); Pana Aleksandra Pitury (przewodnik po Goerlitz); Pani Lilli Ławniczak (wspólne śpiewanie). Bardzo dziękuję również opiekunkom projektu, tj. Pani Sylwii Papież (która wszystkim kierowała, organizowała i w razie potrzeby potrafiła rzeczy niemożliwe zamienić na możliwe), Pani Marzenie Eksner oraz Pani Małgorzacie Ziębie.

W imieniu gości i uczniów naszej szkoły serdecznie wszystkim dziękujemy! Bez Państwa pomocy nie byłaby możliwa realizacja naszego przedsięwzięcia na tak wysokim poziomie, a dla gości z Ukrainy i dla naszych uczniów była to wizyta niezapomniana, pełna wzruszeń i obopólnej radości.

Irena DrośGaleria zdjęć z realizacji projektu "Haft Podolski dla Izby Podolskiej"